«От де, люде, наша слава, слава України!»

«От де, люде, наша слава, слава України !» Т.Шевченко
«Нещодавно молитовно згадали велику людину в історії Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря - Миколу Омеляновича Макаренка. Незважаючи на тиск тоталітарного режиму він все ж не поставив свого підпису під актом руйнації Злоточолої святині, яка в 2000 році постала з небуття та відіграє величезну роль в житті Києва та всієї України, - так написав на своїй сторінці у фейсбуці протоієрей, священник, професор з наукової роботи Київської Богословської православної академії, доктор наук з богослов’я Віталій Клосс. 
 
Так розпочався культурно-мистецький проект присвячений 145 річниці з дня народження Миколи Омеляновчиа Макаренка (1877-1938) археолога, музеєзнавця, історика, художника, визначного громадського діяча. А початок меморіальних заходів був затверджений на Раді громадської організації «Сумське земляцтво у місті Києві» біля двадцяти років тому. Активісти осередку «Мистецька світлиця» продовжують щорічні проекти в столиці України та через пересувні тематичні виставки по Сумщині.
 
 Микола Омелянович родом із старовинного села Москалівка, мешканці якого ретельно зберігають козацькі традиції своїх предків. Тому земляки що проживають у Києві з особливою пошаною докладають зусиль, щоб сотні тисячі людей дізналися про вірного сина України, охоронця історичних пам*яток, провісника культури, літописця історії свого народу, який з гордістю писав: "Я - українець!".  
Енциклопедичні знання М.Макаренка робили його одним із освіченіших людей під час революційних подій, що вплинули на створення самостійної молодої держави формування нової сторінки в історії України. Вчений повертається до України у 1918 році з надією втілити у життя творчі плани. Він мав звання професора, пройшов науковий шлях в різних ступенях імператорського Ермітажу, був прекрасним лектором, знавцем археології, історії мистецтва, музейної справи.
Тому організатори проекту вирішили запросити художників розкрити тему значення козацького періоду в житті українського народу.
В рамках меморіально-мистецького проекту відкрили художню виставку "Козацькі церкви" мета якої привернути увагу суспільства до козацької доби, особливостей культурних надбань яскравого періоду в історії України. Микола Омелянович Макаренко багато зробив для збереження культових споруд України, одним із першим почав вивчати особливості  унікальної архітектури козацьких храмів. Вчений робив описи та обміри церков, збірав артефакти, сформував унікальну колекцію козацьких прапорів, закарбував храмии у своїх малюнках та фотографіях.
 
Увічнені в полотнах митців храмові перлини козацької доби – данина пам’яті, нагадування широкому загалу про високий громадянський вчинок великого патріота України, який мужньо протистояв варварській руйнації її культурних надбань, віддавши за це своє життя.  
У виставці прийняли участь майстри пензля «Мистецької світлиці», яка діє при громадській організації «Сумське земляцтво у місті Києві», інші члени Київської організації НСХУ, зокрема: заслужені художники України Г.М. Ягодкін, А.Є. Зорко, живописці С.С.Кривенко, С.П.Ярешко, Т.В. Ціун, Т.І.Недошовенко, О.М. Попінова, Г.Г. Кириленко-Бараннікова, Г.А. Носенко, О.Я. Толкачова, Ю.Я. Качнін, К.П. Баужі, Ю.К. Базавлук. 
Родзинкою проекту стала серія з 50-ти фотознімків унікальних козацьких церков авторства головного архітектора м. Суми, заслуженого архітектора України, члена-кореспондента Академії архітектури України В.Б. Бикова.
Цей пост для того, щоб сотні тисячі людей через інтернет дізналися про унікальний вклад М.Макаренка у збереження яскравих сторінок історії України, вірність ідеалам свого народу, культурі,  прагнення зберегти історію свого народу, що робить вченого людиною з великої літери. 
Дякуємо священникам Михайлівського Золотоверхого собору архімандриту Лаврентію, отцям Олексію та Михаїлу, хористам Михайлівського Золотоверхого собору; художникам членам Київської організації НСХУ голова М Кутняхов, члена «Сумського земляцтва у місті Києві» яке очолює Іван Рішняк, Міжнародній організації "Федерації жінок за мир у всьому світі" голова Т.Коцеба, працівникам центральної бібліотеки ім І.Франка завідуюча В.Никитович, представникам преси на чолі з заслуженим журналістом С.Коміссаровим. 
 
Серед учасників заходів був Почесний гість Лауреат Національної премії ім Т.Г.Шевченка, журналіст, мистецтвознавець, колишній дисидент, член Презідії товариства "Україна-Польща", голова Львівської "Простіти". володар ордена "За заслуги ІІІ та ІІ ступенів", учасник Ланцюга Єдності Богдан Миколайович Горинь. 
Щороку земляки зустрічаються в Михайлівському Золотоверхому храмі, на персональній поминальній літургії у день народження Миколи Макаренка. Він бив у набат в жорстокі роки сталінського режиму, безкомпромісно захищав архітектурні святині України, які доводили її глибоке коріння, нерозривний зв’язок з культурою Київської Русі. Саме за це, а не за сфабриковане звинувачення у «кон трреволюційній діяльності» його було ув’язнено в таборі особливого режиму в далекому Томську і страчено сталінською «трійкою» у 1938 році. Довгі роки ім’я українського вченого було під забороною. Розсекречені архіви показали сфабрикованість «контрреволюційних справ» Макаренка, а невтомне клопотання його дружини Анастасії Сергіївни Макаренко-Федорової та Івана Гавриловича Шовкопляса увінчалося повною реабілітацією у 1966 та 1969 роках. 
 
Тисячі людей щодня проходять повз паркан Михайловского Золотоверхого собору, який сьогодні став стіною пам’яті загиблим у «гібридній» війні з Росією. Але мало хто з тих, чию увагу привертає бронзове погруддя чоловіка з суворим поглядом на брамі Економічних воріт монастиря, достеменно знають, що увічнена в бронзі людина так само, як сьогоднішні захисники кордонів України, стояла в обороні її самобутньої історії і культури, так само віддала у боротьбі з імперськими варварами найдорожче – своє життя. 
Коли проходите брамою Економічних воріт вклоністься пам’яті українця з великої літери. Бо герої не вмирають, поки вони живуть у нашій пам’яті… 
 
Кураторка проектів, присвячених Миколі Макаренку, мистецтвознавець, заслужений працівник культури України, засновниця «Мистецької світлиці», володар ордена Святої Великомучениці Варвари Валентина Єфремова
фото кандидат історичних наук Юрій Кухарчук
 
 
 
    Вiдкриття виставки Козацькi церкви
 
 
 
     Священники на чолi з Архимандридом Лаврентieм
 
 
 
    А.Зорко живопис, В.Биков фото старовинних церков
 
 
 
 
    Вiтал не слово вiд почесного гостя Богдана Гориня
 
 
 
    О.Попiнова "Пiд сяйвом зiрки"
 
 
 
    4 лютого 2022 бiля М.Макаренка
 
 
 
    Вiдкриття виставки живопису Козацькi церкви
 
 
 
    Г.Кириленко "Козацька церква"