Голембовська Світлана Владиславівна

 15.07.1927 р. - 19.11.2016 р.

   Закінчила Одеське державний художне училище ім. М. Грекова (1950). Педагоги з фаху – М. Жук, С. Сарапова. Працює в галузі декоративно-прикладного мистецтва (худ. скло). Основні твори: „Червоні маки” (1975), ваза „Слава народу-переможцю” (1975), „Веселка” (1982), „Давній Київ” (1982), „Бонсаї” (1991). Член НСХУ (1956). Заслужений художник України (1983).

У 1945 році вступила до Київського державне училище прикладного і декоративного мистецтва. Пізніше була переведена в Одеське художнє училище ім. М.Б. Грекова на відділення кераміки, яке закінчила у 1950 році. З 1951 року Голембовської С.В. починає працювати на Київському експериментальному кераміко-художньому заводі художником по фарфору. Вона працює над розробкою та створенням порцелянової скульптури малих форм.В 1964 Голембовської С.В. разом з Лідією Мітяєва була запрошена на Київський завод художнього скла на посадум художника і працювала на заводі до 1995 року.Після виходу на пенсію не припиняє своєї творчої діяльності.   Перші твори Голембовської С.В. експонувалися в 1967 році на міжнародній виставці в Болгарії, наприклад, набір для кави "Восток" (1967), який був розроблений для масового проізводства.Работая над масовою продукцією, художниця намагалася підкреслити і декоративну функцію виробів. Вона почала використовувати багаті декоративні можливості сульфід-цинкового скла для кольорового опорядження своїх робіт технікою накладання і пристане-печаток.  До цієї групи можна віднести декоративний набір "Весна 1945" (1975), декоративні вази "Червона гвоздика" (1976).  На початку 70-х. Голембовської С.В., перший серед художників заводу освоїла декоративний прийом "кольорова крихта". Ця техніка була використана при виготовленні таких наборів, як "Рябушка" (1974), набір для крюшони (1977), "Курочка ряба" (1978) .В 1976 її твори експонувалися на виставці "Художник и стекло" в Москві.
Також вона брала участь у виставках в Югославії, Франції, Італії, Канаді, Бірмі, Японії, Австрії, Німеччини, Польщі, Португалії, Росії, Грузії, Китаї.
За створення промислових зразків, художніх творів, за виконання державних замовлень, участь у виставках різних рангів в 1982 році, Голембовської С.В. було присвоєно почесне звання "Заслуженого художника України" .Перша персональна виставка Голембовськой С.В. відбулася в 1990 році, друга в 1998, в 2007 році пройшла третя персональна виставка художниці, яка була присвячена 80-ти річчю з дня народження художніка.Все виставки пройшли в Музеї українського народного декоративного мистецтва (ДМУНДМ).
Твори аслуженого художника України Голембовської С.В. завжди були окрасою експозицій виставкових залів і музеїв України. Її кращі твори зберігаються в державних музеях України та приватних коллекціях.После ліквідацію Київського заводу художнього скла велика колекція творів (327ед.) Голембовської С.В. поступила в 2003 році до фондів Національного музею історії України.   Кращі її роботи демонструються в музеї на постійній виставці "Барви художнього скла".
«Моє творче і життєве кредо - бути потрібною людям. Тому протягом десятиліть працювала «на два фронти», тобто створювала зразки для серійного виробництва як художник заводу і одночасно - численні виставкові та подарункові твори як індивідуальний майстер.
Віддаю перевагу рукотворності, тому моя улюблена техніка - гутне, яка дає великий простір для фантазії, експерименту. Одночасно багато душі віддала дорогоцінному і прекрасного, але крихкому матеріалу - кришталю. Опанувала і з насолодою працювала з сульфидно-цинковим склом, яке здатне на чудесні метаморфози.
Щаслива, що пов'язала свою долю з примхливим, але таким чарівним матеріалом, як скло »-так визначила своє творче кредо Голембовської С.В.

 

Твори на сайті:
1. Композиція "Квітка папороті - квітка щастя" .1990 Державний музей українського народного декоративного мистецтва.
2. Набір "Святковий" 1990-і Державний музей українського народного декоративного мистецтва.
3. Набір для десерту "Ягідка" 1975 Державний музей українського народного декоративного мистецтва.
4. Маленький лижнік.1962
5. Набір "Курочка ряба" .1982 Державний музей українського народного декоративного мистецтва.
6. Набір "Весна 1945" 1975 Державний музей українського народного декоративного мистецтва.
7. Набір для крюшону. 1977 Державний музей українського народного декоративного мистецтва.



<< повернутись